ציבורי ומסחריציבורי ומסחרי

אלו מרבית מרחבי העבודה של כולנו, המהווים חלק משמעותי משגרת היומיום (כן, גם ללמוד בביה"ס זו עבודה). בניגוד לעידן בו מקומות העבודה תוכננו נטו פונקציונלית, יותר ויותר שואפים לרכך את הנוקשות והקרירות שמאפיינת את מבני הציבור, המסחר, המשרדים והחינוך לטובת המשתמשים והעובדים כאחד. מבינים, שרווחת המשתמשים תורמת לתפוקה, ליעילות, ליצירתיות ולרצון להיות חלק מקבוצה המניעה תהליך קדימה.

בתכנון מבני ציבור ומשרדים, התייחסות עיצובית למרחבי העבודה האישיים, המשותפים והמרחב הציבורי, עד כדי תכנון פרטני לעמדות ומרחבי עבודה בחללים מצומצמים, כך שיכילו את כל האלמנטים הדרושים ויחד עם זאת יענו לדרישות שונות כגון: קשר עין בין עמדות, פרטיות למשרדים פנימיים, ישיבות צוות, קבלת קהל, המתנה, נגישות וכד'.

בתחום החינוך, בתי ספר והמבנים הנלווים להם מקבלים מתיחות פנים עם קריצה לכיוון החינוך הבלתי פורמלי ומבנים חדשים מתוכננים כך מראש. בין אם מדובר בתכנון פיסי של הכיתות עצמן, בחדרי צוות, במרחב המשותף, בחדר האוכל, במועדוניות וגם בפרטים לכאורה פשוטים להצגת עבודות תלמידים וצבע לקירות. במבנים למטרות מסחר מטרה עיקרית הינה יצירת מוקד משיכה לקהל. לשם כך נדרש תכנון נכון המייצר מרחב המקבל אליו את הקהל בהתאם לנושא הפרויקט וכן שטחי שירות ואחסנה, שטחים טכניים למערכות, שטח שירות לעובדים, גישה לספקים וכד'.

במבנים קיימים המעטפת הכללית נשארת והתוכן משתנה בהתאם לפרויקט. כל פרויקט מקבל את ההתייחסות הרלוונטית. חנות, מסעדה, מכון יופי, קליניקה, אולם תצוגה וכן הלאה. במרבית המקרים, מהווה התכנון האדריכלי גם את תכנית רישוי העסק לאותו מבנה בצירוף נספחי יועצים ואישורים שונים הנדרשים על ידי הרשויות.